in

Kam vyrazit za vědou a technikou? Techmania v Plzni, Národní technické muzeum v Praze a Pevnost poznání v Olomouci

O zábavu spojenou i s poznáváním historie tuzemského průmyslu se v někdejší hale plzeňské Škodovky postará se svými expozicemi Techmania Science Centrum. Nejen Škodovy závody ale stály za celosvětovým věhlasem československé průmyslové výroby, své o tom vypráví budova Národního technického muzea v Praze. Pod svou střechou shromažďuje veškeré objevy a techniku, která Československu pomáhaly v rozkvětu v průmyslovou velmoc. A tentokrát se podíváme ještě dále. Až do dob panovnice Marie Terezie a císaře Františka Josefa návštěvníky přenáší olomoucká budova dnes trefně nazývaná Pevnost poznání. Nevěříš? Čekuj to!

Za vědou do Techmania Science Centrum v Plzni

Plzeňská Techmania v bývalé industriální hale Škodových závodů proměněné v největší science centrum v České republice je doslova experimentální stanice pro zvídavé lidi.

Kromě interaktivních expozic zaměřených třeba na srovnávání výkonů či limity našeho těla se zvířaty nebo koloběh vody mapující vznik srážek a podzemní vodu přes její další cestu až do moře, Techmania láká návštěvníky také na impozantní 3D Planetárium.

Projekční sál ve 3D Planetáriu pro 90 osob nabízí dvoj i trojrozměrné projekce na kulovou plochu. Samotná projekce přitom má jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D na světě. A co na návštěvníky čeká? Během promítání lze navštívit až 140 tisíc hvězd, zhlédnout věrný model naší galaxie, stejně jako desítky mlhovin i samotnou strukturu vesmíru.

Kromě zobrazení astronomických objektů se návštěvníci můžou proletět základním kamenem života – DNA, nebo porovnat atomovou strukturu uhlíku ve formě grafitu a diamantu. To vše v unikátní kupoli o vnitřním průměru 14 metrů.

Čekuj reportáž z Techmanie na ČekujVědu.cz:
Techmania: V dětech a mladých lidech probouzíme vztah k objevování

Otevírací doba:

Pondělí – Pátek 8:30 — 17:00
Sobota – Neděle 10:00 — 18:00
Prázdniny a státní svátky 10:00 — 18:00

Jak se do Techmania Science Centra dostat:

U Planetária 2969/1, Plzeň
GPS: GPS 49°44‘20.786“N, 13°21‘44.702“E (tři parkoviště s kapacitou 264 míst + 14 pro vozíčkáře, parkovné 40 Kč / den)
Vlakem z Hlavního nádraží pěšky 30 min, z Centrálního autobusového nádraží 20 min.
MHD: Přímo k Techmanii vás dovezou trolejbusové a autobusové linky. Výstupní stanice Techmania.
Web Techmania Science Centrum v Plzni: https://techmania.cz/

Za technikou do Národního technického muzea v Praze

Jak už název tohoto muzea naznačuje, prim zde hraje technika. Československá technika! Za dobu delší než sto let zde byly vybudovány rozsáhlé sbírky dokumentující vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd a průmyslu na území dnešní České republiky.

Nejzajímavější a v řadě případech unikátní sbírkové předměty si lze prohlédnout v 15 stálých expozicích (Doprava, Architektura, Stavitelství a Design, Astronomie, Hornictví a další) i krátkodobých výstavách.

Jednou z takových výstav Národního technického muzea je výstava „Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte“. Ta připomíná 90 let činnosti našeho nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, který výrazně ovlivnil obor i ve světovém měřítku.

Vystaveno je zde na pět desítek motocyklů, automobil, trofeje ze závodů či jezdecké výstroje, a to převážně ze soukromých, veřejnosti jinak nepřístupných, sbírek. „Motorkářská výstava“ o československé legendě potrvá do 30. srpna 2020.

Otevírací doba Národního technického muzea v Praze:

Pondělí: zavřeno
Úterý – pátek: 9-18 hod
Sobota, neděle a státní svátky: 9-18 hod
Čekuj tip redakce: Dny se sníženým vstupným do muzea v roce 2020:
15.2.,28.3.,17.5.,5.7.,28.9.,28.10.,17.11.,18.12.

Jak se do Národního technického muzea v Praze dostat:

Národní technické muzeum, Kostelní 42, Praha 7
Pokud cestujete městskou hromadnou dopravou, vystupte z tramvaje na zastávce Letenské náměstí. Nejbližší spojení metrem je na stanici Hradčanská na lince A nebo na stanici Vltavská na lince C. Z obou stanic lze pokračovat tramvají na Letenské náměstí a dále pěšky k Letenským sadům.
Před budovou muzea se nachází placené parkoviště.

Čekuj reportáž z Národního technického muzea

Dotknout se vědy v Pevnosti poznání v Olomouci

V zachovalém areálu Korunní pevnůstky v Olomouci sídlí vzácná historická stavba. Ještě v roce 1857 byla neoddělitelnou součástí Bastionové pevnosti. Zatímco ale tehdy se v ní skladovala dělostřelecká munice, dnes je rafinovaným útočištěm pro vědu a neformální vzdělávání.

Do minulosti se návštěvníci vrátí i při návštěvě expozice. Stačí si vybrat historickou uniformu a vydat se do doby, kdy se v Olomouci psaly dějiny. Animátoři mají za úkol malým i velkým prozradit vše o životě v Pevnosti v dobách, kdy ještě nebyla útočištěm pro poznání, ale pro dělostřelectvo. V hlavních rolích zdravotnictví, stavebnictví, balistika a kartografie ve víru nevyzpytatelného 18. století.

Od panovnice Marie Terezie nebo císaře Františka Josefa I. k Živé vodě. Řeč je o expozici, která díky pohledu skrze lupy a moderní mikroskopy prozrazuje, že ne všichni živočichové jsou tak strašidelní, jak se na první pohled může zdát. V Pevnosti poznání lze také vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku, kde se zjevuje neuronová síť v celé své kráse a komplikovanosti. Mladé fyziky nadchne expozice Světlo a tma, kde se dozví, jak vzniká světlo.

Otevírací doba:

Pondělí: zavřeno
Úterý: 9:00-17:00
Středa: 9:00-17:00
Čtvrtek: 9:00-17:00
Pátek: 9:00-17:00
Sobota: 9:00-18:00
Neděle: 9:00-18:00

Dotýkat se vědy je možné také o státních svátcích.
Jak se do Pevnosti poznání v Olomouci dostat:
Areál Korunní pevnůstky, 17. listopadu 7, Olomouc
GPS: 49,592896 17,257982
Korunní pevnůstka Olomouc se nachází na spojnici mezi Tržnicí a Hlavním nádražím, zaparkovat vozem lze např. na ulici 17. listopadu nebo v garážích nákupního centra Šantovka.
Kdo dává přednost MHD, na hlavním vlakovém nádraží si vyhlédněte nejlépe tramvaj číslo 1, 5 nebo 7 a poté nezapomeňte vystoupit na zastávce Envelopa. Odtud je to pěšky už jen nějakých 500 metrů.

Text: Syncbytes, foto: Pevnost poznání (Univerzita Palackého v Olomouci)

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Comments

0 comments

Obuvník Baťa vyráběl také letadla? Oceány křižovaly velké československé lodě? Národní technické muzeum dokáže překvapit

Kam vyrazit za vědou a technikou? Národní zemědělské muzeum v Praze, brněnské Mendelianum a Alternátor v Třebíči