in

Dny vědy a techniky: Vědecká laboratoř se na dva dny otevřela v historickém centru Plzně

Západočeská metropole platí za technologické a průmyslové centrum. Vedle podniků se zvučnými jmény tady působí řada institucí zabývajících se vývojem a výzkumem a také Západočeská univerzita v Plzni. Ta v září tradičně pořádá Dny vědy a techniky. Letos se veřejnosti představilo přes třicet exponátů, které ukázaly vědecké obory z jiného úhlu pohledu. Přišli si je vyzkoušet dospělí, ale hlavně žáci základních a studenti středních škol.

V historických kulisách plzeňského náměstí prosvítá dopolední slunce a osvětluje venkovní laboratoře, které si na dva dny daly dostavení v západočeské metropoli. Nejsou tu jen na odiv kolemjdoucím, ale lidé si je mohou osahat, na chvíli se proměnit ve výzkumníka a zažít pokusy na vlastní kůži.

Čtrnáctý ročník Dnů vědy a techniky, který proběhl 20. a 21. září 2019, byl otevřený opravdu všem, kteří se chtěli seznámit s aktuálními trendy ve vědě a výzkumu. U expozic se pozastavovali postarší dámy i pánové, kteří se mísili se studenty a dětmi.

Značka Západočeské univerzity

Každý rok jsou expozice trochu jiné. Letos se jich na Dnech vědy a techniky představilo dvaatřicet, devět bylo zcela nových a ostatní byly inovované, lidé proto viděli nové ukázky i nové přístroje a vybavení.

„Prostřednictvím ukázek a pokusů představujeme různá témata a zajímavosti technických i přírodovědných oborů, ale také vědy obecně. Neopomíjíme například ani archeologii, zdravotnictví nebo design,“ říká Šárka Stará, tisková mluvčí Západočeské univerzity.

Devětadvacet expozic zaplnilo náměstí Republiky a tři na návštěvníky čekali před Západočeským muzeem – konkrétně to byly Rakety na alternativní pohon, Astronomie a kosmonautika pro každého a Hravě s fyzikou.

A ještě jednu novinku letošní akce měla – už 13. června proběhla stejná událost také ve druhém největším městě Plzeňského kraje, v Klatovech. Právě Plzeňský kraj, který je dlouhodobě partnerem Dnů vědy a techniky, inicioval a podpořil konání této akce v Klatovech, aby i žáci základních a středních škol mimo Plzeň měli příležitost setkat se s vědou a technikou v ulicích.

„Festival Dny vědy a techniky se stal jednou ze značek Západočeské univerzity, proto si cením toho, že díky finanční podpoře Plzeňského kraje a spolupráci s městem Klatovy jsme tuto akci mohli rozšířit i mimo Plzeň,“ říká rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček.

Vlak, kteří řídíte mrknutím oka

Hlouček dětí a studentů postává u stanoviště Smart train, které připravila Fakulta aplikovaných věd ZČU. Zkouší ovládat model vlaku mozkovými vlnami.

„Jde o kognitivní trénink založený na rozhraní, které propojuje mozek s počítačem. Na základě úrovně pozornosti uživatele je u modelu vlaku nastavena rychlost pohybu.

Pokud úroveň jeho pozornosti přesáhne 80 %, vlak odpoví zvukovým signálem. Mrknutím uživatel rozsvítí nebo zhasne světla vlaku. Pokud mrkne dvakrát, model vlaku změní směr jízdy. Vlak jezdí na vodíkový pohon,“ vysvětluje Šárka Stará.

Laboratoř internetu věcí IoT lab ZČU zase připravilo Centrum informatizace a výpočetní techniky ZČU, které se na Dnech vědy a techniky představilo úplně poprvé.

„Ukázali jsme, co všechno laboratoř internetu věcí nabízí. Od října loňského roku mohou tuto laboratoř využívat studenti univerzity. Do ulic se dostal například inteligentní šicí stroj, ukázka 3D tisku a další zajímavosti ze světa IoT technologií,“ dodává Šárka Stará.

U 3D tisku se zrovna zastavuje skupinka mladých lidí. Podle hovoru jsou to studenti univerzity. „Nejsem z oboru,“ přiznává drobná tmavovláska Kateřina. „Studuju jazyky, ale můj přítel studuje materiálové inženýrství, a tak jsem se přišla na 3D tiskárnu podívat, abych věděla, o čem mi vypráví,“ dodává s úsměvem.

Po 50 letech znovu na Měsíc

Protože letos uplynulo padesát let od doby, kdy první lidé vkročili na Měsíc, nechyběla na Dnech vědy a techniky ani expozice Astronomie a kosmonautika pro každého, kterou připravily Hvězdárny v Rokycanech a v Plzni. Návštěvníci si mohli prohlédnout model rakety Saturn V, která letěla k Měsíci.

Představu vesmírné mise doplnila část měsíční krajiny s přistávacím modulem. Hlavní součástí venkovní expozice se pak staly astronomické dalekohledy pro pozorování aktivity Slunce. Obloha byla naštěstí jasná, takže lidé mohli sledovat fotosféru. Pokud se nabažili, byl k dispozici spektroskop, pomocí něhož lze rozložit sluneční světlo na barevné spektrum a vidět v něm spektrální čáry.

Věda láká mladé lidi

Slunce se na obloze posunulo a zvony ve věži katedrály začaly odbíjet dvanáctou. Lidí na náměstí přibývá. Někteří z nich vyšli ven z kanceláří během polední pauzy. Cestou na oběd se zastavují u exponátů. Chvíli si je prohlížejí, než pospíchají dál. Ti, co mají více času, se odváží si expozici vyzkoušet.

Chytrý vlak přilákal pozornost muže v dobře padnoucím saku. „Nebylo by špatné mít podobnou hračku v kanceláři, abychom se mohli s kolegy odreagovat,“ usmívá se, než se zadívá na hodinky a s omluvou přenechává exponát dalším zájemcům.

Zdá se, že záměr realizátorů Dnů vědy a techniky se podařilo naplnit – lidé se v běhu běžného života pozastaví a zamyslí se nad tím, jaké technologie a objevy, jež jsou zatím v laboratořích, budou utvářet budoucí svět.

„Chceme ukázat, že věda může být zábavná a že nejrůznější jevy, které si zaslouží naši pozornost, nejsou jen v laboratořích, ale všude kolem nás,“ podotýká Šárka Stará a dodává, že cílem celé akce je představit přírodovědné a technické obory hlavně žákům základních a středních škol.

Jen za páteční dopoledne se tady mihly stovky dětí, které přivedly učitelé. „Expozice jsou připravené tak, aby si děti mohly maximum věcí samy vyzkoušet a osahat. Věříme, že takto můžeme vzbudit jejich zájem o různá témata a přimět je k tomu, aby si kladly otázky týkající se světa, v němž žijí, a pokoušely se na ně najít odpovědi,“ uzavírá Šárka Stará.

Reportáž i s fotografiemi připravila: Jana Poncarová

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Comments

0 comments

Národní ústav duševního zdraví

Lovci exoplanet S01E01