in

Hrdinové hrají Beat Saber

Nenápadný činžovní dům na pražských Vinohradech v sobě skrývá trochu tajemné království Beat Games.Vládne v něm skupina mladých lidí a do jisté míry také jeden z fenoménů současnosti – virtuální realita. Jestlipak napadne někoho z jednoho milionu těch, kdo propadli hráčské vášni při hře Beat Saber, že právě tady všechno začíná?

Pokud si představujete, že takové vývojářské studio, kde podobné hry vznikají, zaměstnává desítky lidí, jste na omylu. Možná někde v zámoří, ale v Česku tvoří srdce tohoto týmu 6 lidí plus 5 dalších spolupracovníků rozesetých po celém světě. Tím spíše se jeví jako úžasná zpráva, že Beat Saber se se svým milionem prodaných kopií zařadil mezi nejúspěšnější světové hry pro virtuální realitu.

Malý tým je ideál

U jejího zrodu původně stála v roce 2016 dvojice Jan Ilavský a Vladimír Hrinčár. O rok později se připojil Jaroslav Beck, a k trojici zakladatelů se postupně přidali další. V květnu roku 2018 vyšel Beat Saber v předběžném přístupu na několika platformách, konkrétně na Steamu a Oculus Storea následovala verze pro PlayStation VR. Finální verze se nadšení fanoušci dočkali letos 21. května.

„To, že podobná hra vznikla úsilím relativně malého týmu, je docela unikát, ale nám to vyhovuje. V méně lidech se nám lépe komunikuje a neztrácíme zbytečně čas s managementem velkého týmu. Drastické zvětšování firmy hned poté, co se dostaví úspěch, není vždy ideální. Musí jít a promyšlené kroky. A nám zatím naše zkušenosti dávají za pravdu,“ říká Michaela Dvořáková z firmy Beat Games.

Stále něco nového

Beat Saber není ve své podstatě složitá hra. Ve virtuální realitě máte k dispozici dva ovladače – které ve hře vidíte jako virtuální meče– těmi rozsekáváte červené a modré kostky, které na vás nalétávají. To vše je doprovázeno hudbou, protože se jedná o hru ze žánru rytmických.

„Hru pochopitelně neustále zlepšujeme. Máme velkou herní komunitu, i proto je důležité přidávat neustále nové prvky a novou hudbu, aby měli fanoušci co hrát. Zrovna před pár týdny jsme představili nový prvek, kdy kostky přicházejí z různých úhlů a ne jen zprostředka. Nyní tento nový typ levelů testujeme a ladíme,“ doplňuje Michaela.

recenzi Bonuswebu hra Beat Saber získala hodnocení 95 % jako nejlepší československá hra pro virtuální realitu.

V jednoduchosti je síla

Úspěšné tažení Beat Saberu virtuálním světem je určitě obdivuhodné, ale co za ním vlastně stojí? Podle Michaely to byla mimo jiné i souhra mnoha šťastných okolností.

„Před vydáním jsme zveřejnili dvě krátká videa, která ukázala, že naše hra přináší něco nového, co na trhu chybělo. Hra navíc vypadá skvěle, je intuitivní a jednoduchá a během hraní si připadáte jako skutečný hrdina. Právě díky jednoduchosti ji může hrát každý a naši hráči vycházejí z nejrůznějších věkových, ale i společenských skupin.“

Více o hře najdete na: www.beatsaber.com

Autorka: Romana Slaninová, foto: BetaGames

What do you think?

3 points
Upvote Downvote

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Comments

0 comments

Vědci pod mikroskopem díl# 9: Zuzana Holubcová (Masarykova unive

Klavír v observatoři a ukradené články. Nenápadný astronom žil v nemilosti, přesto dobyl hvězdářský svět