in

LoveLove

Řízení elektrárny je někdy adrenalin. Mladý technik dohlíží hned na devět obrazovek

Automatizace proniká nejen do průmyslových provozů, ale také do elektráren a tepláren. Příkladem je společnost EC Kutná Hora s.r.o., která provozuje vlastní nově vybudovaný energetický zdroj v průmyslovém areálu ČKD Kutná Hora. Balíky slámy přetváří na elektřinu a teplo. V provozu pracují zkušení technici a mezi nimi jsou vidět i mladé tváře – na praxi sem totiž dochází studenti z kutnohorského učiliště.

Areál ČKD Kutná Hora křižují staré kolejnice i potrubí. V jednom místě se rozprostírá fotovoltaické pole a o kus dál se do výšky šplhá nazeleno natřený komín. Moderní ekologický zdroj spaluje fytomasu. Elektřinu a teplo pak zužitkovávají firmy v průmyslovém areálu, ale i kutnohorská sídliště, školy nebo školky.

Balíky slámy musí být hranaté

Ročně spálíme cca 75 tisíc tun slámy. Z toho 63 tisíc tun padne na výrobu elektřiny, zbytek se promění na teplo. Pracuje u nás asi čtyřicet lidí. Ti se starají o výrobu energie, ale také o údržbu technologií,“ vysvětluje vedoucí nákupu paliva Jakub Kavalír.

V kotlích mizí cíleně pěstovaná biomasa, je to například obilná sláma, ječná sláma, seno nebo řepka. Důležité je, že balíky, jež denně přiveze v průměru dvacet kamionů, jsou hranaté. Vyžaduje to automatizovaná technologie. „Kamiony složí balíky do řady, odkud si je bere plně automatizovaný jeřáb, jenž je pokládá na dopravníky. Ty je dopravují až ke kotli,“ popisuje Jakub Kavalír.

Ve velínu je 9 obrazovek

Ačkoli je technologie samostatná, bez lidské obsluhy se neobejde. Vše je řízeno z velínu, tedy technologické místnosti, kde je hned devět obrazovek, na něž dohlíží operátor energetického bloku Jonáš Šabala. „Kontroluju, zda vše běží správně, jestli jsou parametry v pořádku a nikde se nic nezaseklo. Mám na starosti dohlížení nad procesy, případné zásahy a diagnostiku,“ říká mladý muž, který pracuje na směny. Elektrárna je v provozu dvacet čtyři hodin denně.

Ve velínu se střídají čtyři operátoři po čtyřech směnách, chodí na krátké a dlouhé týdny, na denní a noční směny. „Na provoz elektrárny jsem byl zvyklý ještě před nástupem na hlavní pracovní poměr. Docházel jsem totiž do firmy na praxi a poté i na brigádu. Noční směny byly zpočátku náročnější, asi nejsou pro každého, ale zvykl jsem si. Člověk prostě musí vstát z postele a jít,“ uvádí Jonáš Šabala.

Spolupráce se školami se vyplácí

Společnost EC Kutná Hora s.r.o. patří k těm firmám, které mají zájem o mladé lidi a spolupracují se školami v okolí. „Je to oboustranně prospěšné. My v týmu rádi uvítáme mladé lidi, kteří jsou ochotni se učit, školy zase potřebují pro své učně a studenty zajistit praxi v různých provozech,“ vysvětluje Jakub Kavalír a dodává: „Zašli jsme proto do škol s prezentací a nabídli mladým lidem praxi.“

Prezentace tehdy oslovila i Jonáše Šabalu, který shodou okolností krátce nato zamířil do i elektrárny na exkurzi. „Vůbec jsem neměl tušení, že tady taková firma funguje. Výroba elektřiny a tepla mě zaujala. Musím být pořád ve střehu. Musím se pořád učit nové věci. To mě posouvá dopředu. Jsem rád za výzvy i za možnost kariérního růstu,“ říká.

Podle Jakuba Kavalíra má firma zájem o mladé lidi, kteří jsou ochotní se učit novým věcem, mají blízko k moderním technologiím a také jim nevadí směnný provoz. „Ustoupili jsme od toho, abychom požadovali konkrétní vzdělání v oboru. Jonáš například vystudoval obor elektrikář, ale není to podmínka. Máme v týmu vystudovaného truhláře nebo kolegu, který působil jako profesionální voják. Rozhodující je pro nás ochota učit se a technické myšlení,“ zdůrazňuje.

Lidi umíme ohodnotit

Ostatním zaměstnavatelům v regionu firma konkuruje dobrou atmosférou v týmu i celou řadou benefitů. Hned po uplynutí tříměsíční zkušební doby dává smlouvu na dobu neurčitou. Mzda se skládá z fixní a pohyblivé složky, lidé dostávají příplatky za noční směny, práci v sobotu, neděli a ve svátek. Proplacené mají i všechny přesčasy. Navrch získávají stravenky a také Flexi Passy v roční hodnotě kolem 4 tisíc korun. Pro řadu z nich je pak důležité, že mají hrazené všechny zkoušky a oprávnění, které k výkonu své práce potřebují.

„Umíme ohodnotit a velmi si vážíme toho, když si u nás lidé rozšiřují kvalifikaci a dovednosti, například když si operátoři udělají zkoušky na vysokozdvižný vozík a mohou tak zaskočit za kolegu ve skladu, to zohledňujeme ve mzdě,“ konstatuje Jakub Kavalír.

Jeho kolega Jonáš Šabala přikyvuje. „Jako elektrikář mám zkoušky podle vyhlášky padesát a pravidelně si je obnovuju. Když se porouchají základní věci, nemusíme hned volat elektrikáře, něco zvládnu opravit sám.“

Další tři studenti na praxi

Z Jonášova ročníku se nikdo do provozu elektrárny a teplárny nezapojil, ale z SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora dochází do firmy na praxi aktuálně tři mladí lidé.

„Spolupráce se školami se nám vyplácí. Aktuálně nám stačí, když k nám z každého ročníku přijde jeden člověk,“ uvádí Jakub Kavalír. Je to i proto, že je technologie automatizovaná a firmě jde spíš o to pokrýt přirozenou fluktuaci než nabírat nové lidi.

O mladé talenty má podnik velký zájem, proto vedle SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora spolupracuje i s kutnohorskou střední průmyslovou školou. „Každého u nás rádi uvítáme. Nepořádáme sice dny otevřených dveří, to při našem provozu ani nejde, ale každého zájemce firmou rádi provedeme,“ dodává Jakub Kavalír.

Elektrárna byla jasná volba

„Pro mě byla práce v EC Kutná Hora jasnou volbou. Provoz jsem znal z praxe a z brigády. Hodně mi pomohlo, že jsem se do všeho zapojoval postupně, když jsem tu pracoval ještě při studiu, kolegové mě brali na obchůzky, vše mi ukázali. Navíc mě práce baví. Musím se pořád zdokonalovat,“ usmívá se Jonáš Šabala a co chvíli se zadívá na vysílačku, jestli se v provozu nic neděje. I práce v elektrárně s sebou přináší adrenalin.

Více o firmě najdete na www.eckh.cz. Životopisy nebo dotazy k praxi a brigádě můžete posílat na info@eckh.cz.

Reportáž: Jana Poncarová. Foto: EC Kutná Hora. Děkujeme za tip Ondřeji Ganevovi ze SOŠ a SOU řemesel Kutná Hora

What do you think?

2 points
Upvote Downvote

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Comments

0 comments

Palivový článek, alternativa pro spalovací motor?

Ohlédnutí za Nocí vědců 2019