UCEEB je výzkumným institutem usilující o trvale udržitelný rozvoj ve stavitelství. Vzniklo za účelem zjednodušení spolupráce univerzity s průmyslem. Multioborové pracoviště pokrývá komplexní výzkum a vývoj se zaměřením na komercializaci výsledků a spolupráce na významných evropských a světových projektech.
Špičkové technologické vybavení a rozmanitost laboratorního zařízení nabízí místním i zahraničním studentům a společnostem možnost využívat laboratoře nebo přístroje pro komplexní hodnocení materiálů i prototypů zařízení.
Cílem centra je komplexně pomáhat vzniku staveb, které jsou energeticky efektivní, přátelské k životnímu prostředí a svým obyvatelům poskytují patřičný komfort.
ČVUT UCEEB v číslech:
- 200 zaměstnanců
- 200 projektů ročně
- 80 partnerů
- 21 laboratoří
Hlavní oblasti výzkumu, kterému se pracoviště dlouhodobě věnuje:
- Architektura a životní prostředí
- Energetické systémy budov
- Kvalita vnitřního prostředí
- Materiály a konstrukce budov
- Monitoring a řízení inteligentních budov
- Pokročilé biomateriály
Výzkumná témata:
- Budovy a materiály šetrné k životnímu prostředí
- Smart Cities
- Energetika budov
- Participativní design
- Kvalitní veřejná výstavba
Nabídkové a produktové listy a informační letáky ZDE

Projekty, na kterých se v současnosti pracuje:
Systém S.A.W.E.R.
- Zařízení, které dokáže proměnit suchou poušť v oázu prostřednictvím cíleného rozmnožování mikroorganismů, může působit trochu jako sci-fi. Ale výzkum a vývoj se z části o vědeckofantastický žánr opírá a poukazuje tak na technologie budoucnosti. Solar Air Water Earth Resource (S. A. W. E. R.) se skládá ze dvou systémů, jeden na získávání vody z pouštního vzduchu a druhý pro kultivaci pouště v úrodnou půdu.
Hydronics 4.0
- Vývoj nové generace řízení distribuce a dodávky tepla do budov s potenciálem významné úspory instalačního materiálu, času, práce a především úspoře provozních nákladů.
POWERSKIN+
- Highly advanced modular integration of insulation, energising and storage systems for non-residential buildings.
Environmentálně šetrné resilientní bytové domy
- Vývoj vzorových technických řešení pro aplikaci v bytových domech blízké budoucnosti. Jedná se o bytové domy s minimalizovaným dopadem na životní prostředí, zároveň adaptivní a resilientní ekologické bytové domy odolné proti změnám klimatu. Cílem projektu je v prvním kroku vyvinout hodnoticí metodiku, ověřit ji na vyvíjených příkladech a tuto nakonec dát k dispozici odvětví.
Vzduchotechnická jednotka s termoelektrickým chlazením a ohřevem
- Vývoj jednotky pro lokální úpravu vzduchu využívající termoelektrické moduly. Navrhovaný koncept jednotky umožňuje čerstvý vzduch chladit nebo ohřívat a je tudíž vhodná pro větrání v budovách kde je vhodné upravovat teplotu čerstvého vzduchu.
Vícepodlažní dřevostavby
- Výzkum na poli technologických možností vícepodlažních staveb ze dřeva.
KVAS: Kvalitní a udržitelná veřejná výstavba: funkční specifikace, rozhodování a komunikace ve stavebních projektech
- Hlavním cílem projektu je vytvoření manuálu, který popíše proces přípravné fáze stavebního projektu s důrazem na participativní design, mezioborovou spolupráci a udržitelnost stavby.
Největší dosavadní úspěchy pracoviště:
Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.)
Garant: doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.
Autonomní systém S.A.W.E.R. dokáže i v extrémně suchém a horkém klimatu vyrábět vodu, kterou je možné použít pro lidskou spotřebu nebo napájení hospodářských zvířat.

V létě 2019 spustili vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT pod vedením Tomáše Matušky zkušební provoz systému v poušti Sweihan ve Spojených arabských emirátech. Během zhruba šestiměsíčního testování si chtějí ověřit, jak S.A.W.E.R. obstojí v reálném pouštním prostředí, v němž bude muset odolávat vysokým teplotám, jemnému písku a dalším nepříznivým vlivům.

Získané poznatky budou využity při výrobě zařízení S.A.W.E.R. pro pavilon reprezentující Českou republiku na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji s produkční kapacitou 500 litrů vody denně. Získávání vody ze vzduchu a kultivace pouště na úrodnou zahradu bude centrálním tématem Českého pavilonu.
MORE-CONNECT
- Garant: Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D.
- Podrobnosti na webu UCEEB

Mikroelektrárna WAVE
- Garant: Ing. Jakub Maščuch, Ph.D.
- O projektu více na webu UCEEB

IoT čidla
- Garant: Ing. Jan Včelák, Ph.D.
- Informace k projektu zde
Spolupráce se školami:
Univerzitní centrum zprostředkovává výsledky práce veřejnosti a spolupracuje se studenty vysokých, středních i vysokých škol.
Spolupráce s institucemi státní a veřejné správy:
Zde si můžete prohlédnout, co vše UCEB státní správě a samosprávě nabízí. Celkový počet spoluprací s institucemi státní a veřejné správy dosahuje více než 20 ročně a zahrnuje typově projekty od pilotního testování technologií po podporu přípravy stavebních projektů.

Spolupráce se zahraničními nebo mezinárodními organizacemi:
Jako výzkumná instituce se každý rok uchází o evropské granty, na kterých spolupracuje s řadou zahraničních vysokých škol i výzkumných institucí – např. VTT Finsko, AGENEX – Extremadura Energy Agency Španělsko, Huygen Installatie Adviseurs Holandsko, Instituto Pedro Nunes v Portugalsku.
Dále je v úzkém kontaktu a má společné projekty s německými univerzitami, jako např. OTH Amberg – Weiden, TU Dresden a další. Velmi zajímavá a pro UCEEB důležitá je spolupráce s německými Fraunhoferovými instituty – WKI v Braunschweigu, IAO ve Stuttgartu, IPA v Byreuthu.
Vzhledem k blížící se výstavě EXPO 2020 v Dubaji a projektu S.A.W.E.R. UCEEB začalo být aktivní i ve Spojených arabských emirátech.
Do budoucna chce UCEEB mezinárodní spolupráci rozšiřovat. Soustředit se bude především na komerční sféru a také plánuje posilovat své týmy o zahraniční odborníky – seniorní výzkumníky i studenty.

Kariérní příležitosti:
UCEEB nabízí kariérní příležitosti na vědeckých a studijních pozicích, technických pozicích a v administrativě. V oblasti kvalifikace vědeckých pozic je zpravidla potřebná vysoká škola stavební, strojní, elektro-technická, uplatnění v UCEEB nacházejí i humanitní obory psychologie a sociologie. Přehled volných pracovních míst zde.
Kontakty:

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze
Třinecká 1024
273 43 Buštěhrad
Telefon: +420 224 356 701; +420 224 356 700
Web: www.uceeb.cz
V případě dotazů:
Ing. Jana Simčinová
jana.simcinova @ cvut.cz
Telefon (mobil): +420 605 924 801
Comments
0 comments