in

UCEEB – Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze

UCEEB je výzkumným institutem usilující o trvale udržitelný rozvoj ve stavitelství. Vzniklo za účelem zjednodušení spolupráce univerzity s průmyslem. Multioborové pracoviště pokrývá komplexní výzkum a vývoj se zaměřením na komercializaci výsledků a spolupráce na významných evropských a světových projektech.

Špičkové technologické vybavení a rozmanitost laboratorního zařízení nabízí místním i zahraničním studentům a společnostem možnost využívat laboratoře nebo přístroje pro komplexní hodnocení materiálů i prototypů zařízení.

Cílem centra je komplexně pomáhat vzniku staveb, které jsou energeticky efektivní, přátelské k životnímu prostředí a svým obyvatelům poskytují patřičný komfort.

ČVUT UCEEB v číslech:

 • 200 zaměstnanců
 • 200 projektů ročně
 • 80 partnerů
 • 21 laboratoří

Hlavní oblasti výzkumu, kterému se pracoviště dlouhodobě věnuje:

 • Architektura a životní prostředí
 • Energetické systémy budov
 • Kvalita vnitřního prostředí
 • Materiály a konstrukce budov
 • Monitoring a řízení inteligentních budov
 • Pokročilé biomateriály

Výzkumná témata:

 • Budovy a materiály šetrné k životnímu prostředí
 • Smart Cities
 • Energetika budov
 • Participativní design
 • Kvalitní veřejná výstavba

Nabídkové a produktové listy a informační letáky ZDE

Jednou ze specializací UCEEB je také monitoring a řízení inteligentních budov. Pracoviště je vybaveno mj. také zemním GPR radarem, který umožňuje inspekce stavebních pozemků, vyhledávání dutin a prasklin a archeologický průzkum. Foto: web UCEEB

Projekty, na kterých se v současnosti pracuje:

Systém S.A.W.E.R.

 • Zařízení, které dokáže proměnit suchou poušť v oázu prostřednictvím cíleného rozmnožování mikroorganismů, může působit trochu jako sci-fi. Ale výzkum a vývoj se z části o vědeckofantastický žánr opírá a poukazuje tak na technologie budoucnosti. Solar Air Water Earth Resource (S. A. W. E. R.) se skládá ze dvou systémů, jeden na získávání vody z pouštního vzduchu a druhý pro kultivaci pouště v úrodnou půdu.

Hydronics 4.0

 • Vývoj nové generace řízení distribuce a dodávky tepla do budov s potenciálem významné úspory instalačního materiálu, času, práce a především úspoře provozních nákladů.

POWERSKIN+

 • Highly advanced modular integration of insulation, energising and storage systems for non-residential buildings.

Environmentálně šetrné resilientní bytové domy

 • Vývoj vzorových technických řešení pro aplikaci v bytových domech blízké budoucnosti. Jedná se o bytové domy s minimalizovaným dopadem na životní prostředí, zároveň adaptivní a resilientní ekologické bytové domy odolné proti změnám klimatu. Cílem projektu je v prvním kroku vyvinout hodnoticí metodiku, ověřit ji na vyvíjených příkladech a tuto nakonec dát k dispozici odvětví.

Vzduchotechnická jednotka s termoelektrickým chlazením a ohřevem

 • Vývoj jednotky pro lokální úpravu vzduchu využívající termoelektrické moduly. Navrhovaný koncept jednotky umožňuje čerstvý vzduch chladit nebo ohřívat a je tudíž vhodná pro větrání v budovách kde je vhodné upravovat teplotu čerstvého vzduchu.

Vícepodlažní dřevostavby

 • Výzkum na poli technologických možností vícepodlažních staveb ze dřeva.

KVAS: Kvalitní a udržitelná veřejná výstavba: funkční specifikace, rozhodování a komunikace ve stavebních projektech

 • Hlavním cílem projektu je vytvoření manuálu, který popíše proces přípravné fáze stavebního projektu s důrazem na participativní design, mezioborovou spolupráci a udržitelnost stavby.

Největší dosavadní úspěchy pracoviště:

Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.)
Garant: doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Autonomní systém S.A.W.E.R.  dokáže i v extrémně suchém a horkém klimatu vyrábět vodu, kterou je možné použít pro lidskou spotřebu nebo napájení hospodářských zvířat.

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT začalo v poušti vyrábět vodu ze vzduchu.

V létě 2019 spustili vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT pod vedením Tomáše Matušky zkušební provoz systému v poušti Sweihan ve Spojených arabských emirátech. Během zhruba šestiměsíčního testování si chtějí ověřit, jak S.A.W.E.R. obstojí v reálném pouštním prostředí, v němž bude muset odolávat vysokým teplotám, jemnému písku a dalším nepříznivým vlivům.

Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT spustili na začátku srpna 2019 v poušti ve Spojených arabských emirátech systém S.A.W.E.R. Tým vědců (zleva): V. Zmrhal, T. Matuška, B. Šourek, P. Wolf, P. Pelán. Zdroj foto: web UCEEB, TZ zde

Získané poznatky budou využity při výrobě zařízení S.A.W.E.R. pro pavilon reprezentující Českou republiku na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji s produkční kapacitou 500 litrů vody denně. Získávání vody ze vzduchu a kultivace pouště na úrodnou zahradu bude centrálním tématem Českého pavilonu.

MORE-CONNECT

V ČR je přibližně 210 tisíc bytových domů, které jsou většinou postaveny před rokem 1978 a tyto stavby už nesplňují současné nároky na kvalitní bydlení. Zdroj foto: UCEEB

Mikroelektrárna WAVE

Mikroelektrárna WAVE, zdroj foto: web UCEEB

IoT čidla

 • Garant: Ing. Jan Včelák, Ph.D.
 • Informace k projektu zde

Spolupráce se školami:

Univerzitní centrum zprostředkovává výsledky práce veřejnosti a spolupracuje se studenty vysokých, středních i vysokých škol.

Spolupráce s institucemi státní a veřejné správy:

Zde si můžete prohlédnout, co vše UCEB státní správě a samosprávě nabízí. Celkový počet spoluprací s institucemi státní a veřejné správy dosahuje více než 20 ročně a zahrnuje typově projekty od pilotního testování technologií po podporu přípravy stavebních projektů.

Spolupráce se zahraničními nebo mezinárodními organizacemi:

Jako výzkumná instituce se každý rok uchází o evropské granty, na kterých spolupracuje s řadou zahraničních vysokých škol i výzkumných institucí – např. VTT Finsko, AGENEX – Extremadura Energy Agency Španělsko, Huygen Installatie Adviseurs Holandsko, Instituto Pedro Nunes v Portugalsku.

Dále je v úzkém kontaktu a má společné projekty s německými univerzitami, jako např. OTH Amberg – Weiden, TU Dresden a další. Velmi zajímavá a pro UCEEB důležitá je spolupráce s německými Fraunhoferovými instituty – WKI v Braunschweigu, IAO ve Stuttgartu, IPA v Byreuthu.

Vzhledem k blížící se výstavě EXPO 2020 v Dubaji a projektu S.A.W.E.R. UCEEB začalo být aktivní i ve Spojených arabských emirátech.

Do budoucna chce UCEEB mezinárodní spolupráci rozšiřovat. Soustředit se bude především na komerční sféru a také plánuje posilovat své týmy o zahraniční odborníky – seniorní výzkumníky i studenty.

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT se společně s firmou CEDA podílí na vývoji mobilní aplikace, která si bere za cíl uvést do praxe systém Mobilita jako služba. Součástí projektu jsou výzkumné workshopy. Jeden z nich se uskutečnil 25. dubna 2019 ve smíchovském Impact hubu. Foto zdroj: web UCEEB

Kariérní příležitosti:

UCEEB nabízí kariérní příležitosti na vědeckých a studijních pozicích, technických pozicích a v administrativě. V oblasti kvalifikace vědeckých pozic je zpravidla potřebná vysoká škola stavební, strojní, elektro-technická, uplatnění v UCEEB nacházejí i humanitní obory psychologie a sociologie. Přehled volných pracovních míst zde.

Kontakty:

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze
Třinecká 1024
273 43 Buštěhrad
Telefon: +420 224 356 701; +420 224 356 700
Web: www.uceeb.cz

V případě dotazů:

Ing. Jana Simčinová
jana.simcinova @ cvut.cz
Telefon (mobil): +420 605 924 801

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Comments

0 comments

Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický

Česká věda 09/2019