in

Máslostroj? Ne, čočkostroj. Na dětské stavebnici Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky

Byl rok 1961. Den před Vánocemi. A český vědec a vynálezce Otto Wichterle si sestavuje prototyp odlévacího zařízení, později též nazývaného „čočkostroj“. Na něm vyrobí první měkké kontaktní čočky na světě. Ano, kontaktní čočky vznikly na dětské stavebnici Merkur.

A ještě během Vánoc Wichterle prověřil svůj vynález, když jej společně s očním lékařem Maxmiliánem Dreifusem vyzkoušel na 2. oční klinice na několika pacientech. A světě div se, fungují skvěle.

Otto Wichterle

K domácím podmínkám výroby kontaktních čoček ho přitom dohnala situace na jeho pracovišti. Ministerstvo zdravotnictví v té době uvažovalo o zastavení výzkumu, který podle úředníků nepřinášel dostatečné výsledky a byl jimi označován za neperspektivní. A Ústav molekulární chemie ČSAV byly v té době určeny jen pro základní výzkum.

Na improvizované aparatuře se ale Wichterlemu během prvních čtyř měsíců s manželkou po večerech podařilo vyrobit asi 5500 čoček.

Tu stavebnici nám koupil v roce 1946 k Vánocům. Tehdy jsme ještě bydleli ve Zlíně a tata měl v Praze jen podnájem. Přiznal se po letech, že když tu novou stavebnici v Praze koupil, zamknul se s ní v bytě a celou neděli si s ní hrál. Když jsme ji pod stromečkem rozbalili, tata nám její potenciál ukázal tím, že z ní postavil fungující kyvadlové hodiny i se dvěma nezávisle se točícími ručičkami a se závažím, které vyrobil z maminčiny paličky na maso,


vzpomněl si na stavebnici v rozhovoru pro lidovky.cz syn jednoho ze zakladatelů makromolekulární chemie u nás i ve světě, vědce a objevitele kontaktních čoček i silonu Otto Wichterleho.

Není přitom snad potřeba připomínat nechvalný osud patentu na kontaktní čočky. Kontaktní čočky už v té době ve světě existovaly, ale vyráběly ze skla a nepohodlných plastových materiálů. Když přišel profesor Otto Wichterle se svými měkkými, gelovými kontaktními čočkami, způsobil revoluci v oční medicíně. Toho chtěli ihned využít Američané.

Československo se s Američany ještě v 60. letech dohodlo na licenční výrobě měkkých kontaktních čoček. Povolení uvést čočky na americký trh získala v roce 1971 firma Flexible Contact Lens Corporation. Patent byl dalšími firmami často porušován, což vedlo k různým soudním sporům. Komunisté ale nechtěli, aby Otto Wichterle vycestoval jako svědek soudům do USA, v roce 1977 – aby jméno Otto Wichterleho upadlo v zapomnění – licenční smlouvu zrušili. Takže zatímco americký výrobce inkasoval miliardy dolarů, Wichterle ani československá ekonomika nedostala z toho nic.

Podívejte se také na video České televize

Vynálezy a patenty se registrují na Úřadu průmyslového vlastnictví

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Comments

0 comments

Jak Češi zapínají celý svět. Před více než 100 lety český vynález způsobil revoluci v oděvním průmyslu

Včely – NEZkreslená věda IV (CENSORED :))